selected films 2018

Animation

. Late Afternoon / Louise Bagnall / Ireland 

.  Urgent / Johann Trillard / Belgium

. 5 Euros / Serge Élissalde / France

. Confino / Nico Bonomolo / Italy

. Railment / Shunsaku Hayashi / Japan

. Circuit / Delia Hess / Switzerland

. Black Dog / Joshua Tuthill / USA
                                                                                            

. Voyagers / Mopa / France

. Mary and the Seven Dwarfs / Riho Unt / Estonia

. White Land / Ira Elshansky / Russia

. Death Dad and Son / Vincent Paronnaud / France

. Pépé le Morse / Lucrèce  Andreae / France

. Count Your Curses / Lorène Yavo / Belgium 

. Outdoors / Anne Castaldo / France

. Agouro / David Doutel -Vasco Sá / Portugal

. 32 R Bit / Victor Orozco Ramirez / Germany-Mexico 

. Weekends / Trevor Jimenez / USA

. An Island / Rory Byrne / Ireland

. The Room the Past Lives / Lee Myeong-Jae / Korea

. The Fruits of Clouds / Kateřina Karhánková / Czech Republic

Fiction

. Fifteen / Sameh Alaa / Egypt                                   

. Counterfeit Kunkoo / Reema Sengupta / India                  

. A Gentle Night / Qiu Yang / China                                                        

. Harbour / Stefanie Kolk / Netherlands                                                

. Aria / Myrsini Aristidou / Cyprus                         

. Fauve / Jérémy Comte / Canada                                             

. Time Traveler / Stephen Kenny / Ireland                                             

. Yover / Edison Sanchez / Colombia                                        

. All These Creatures / Charles Williams / Australia                                           

. Versus / Demetrio Elorz / Spain                                              

. Satan / Carlos Tapia / Switzerland                         

. Phone Duty / Lenar Kamalov / Russia                                                   

. Three August Days / Madli Lääne / Estonia                                        

. Säde / Rebeka Rummel / Estonia                            

. The Third King / Christoph Oliver Strunck / Germany    

. Blue Kamikaze / R Luis Eduardo Martí / Colombia                                           

. Matria / Alvaro Gago / Spain                                                    

. Piled Cloud / Wong Cheuk Man / Hong Kong                     

. The Good Shepherd / Evar Anvelt / Estonia                                                        

. Judgment / Raymund Ribay Gutierrez / Philippines                        

. A Silent Dancing / GIM Yu-ra / South Korea                                                       

. Nefta Football Club / Yves Piat / Tunisia                                                              

. Debris / Julio O.Ramos / USA                                   

. The Beetle at the End of the Street / Joan Vives Lozano / Spain                                 

. Gabriel / Oren Gerner / France                               

. Magic Alps / Marco Scotuzzi-Andrea Brusa / France       

. IN TAKT – INTACT / Johannes Bachmann / Switzerland                 

. Wave / Benjamin Cleary - Tj O'Grady Peyton / Ireland

 


 

Experimental

. For Rest / Shinys Isobe / Japan                                                

. Interceptor / Risto-Pekka Blom / Finland             

. Erinnerungen aus Deutsch / Christian Zipfel / Germany                               

. Edge of Alchemy / Stacey Steers / USA                                                

. The Divine Way / Ilaria Di Carlo / Germany                                                        

. The Hymns of Muscovy / Dimitri Venkov / Russia                                                                                                            

. Iku Manieva / Isaac Ruiz Gastélum / Mexico                                      

. Destined to Be Dead / Francesco Rosso / Estonia                                            

. Laws of Motion / Giles Borg / Sweden                                 

 


 

Documentary

. Return / Pang-Chuan Huang / France                                                                   

. Mon Amour Mon Ami / Andriano Valerio / France                                          

. Mother and Baby / Mia Mullarkey / Ireland                                                      

. Stations / Julien Huger / France                                                              

. Sub Terrae / Nayra Sanz Fuentes / Spain                                             

. Lucas' World / Thomas Hirgorom / France                         

. Reminiscences / Maki Satake / Japan                                   

. And What Is the Summer Saying / Payal Kapadia / India                               

. Fire Mouth (Boca de Fogo) / Luciano Pérez Fernández / Brazil   

. Edith+Eddie / Laura Checkoway / USA 

. 8th Continent / Yorgos Zois / Greece   

. 90 Seconds in North Korea / Ranko Paukovic / Netherlands                                                                                        

. Carlotta’s Face / Valentin Riedl-Frederic Schuld / Germany